Jdi na obsah Jdi na menu

VALŠOVKY

26. 11. 2014

VALŠOVKY

Krkonošská chalupa zhruba na spojnici Velké Úpy a Černé hory v cca 1000 m.n.m. V místě, kde se láme počasí, někdy lze přijít po trávě a za chalupou začíná sníh. K upravované stopě systému běžeckých tratí kolem Černé hory (55 km) je to tak 100 metrů. V majetku naší TJ je chalupa od roku 1946 a je ve správě lyžařského oddílu.

dscn3169.jpg

DOPRAVA

Autem, autobusem, vlakem s cílem Velká Úpa. Nahoru vede silnice, na kterou je ale potřeba povolenka od KRNAPu. Stálé máme 3 ks, což je i max. kapacita zaparkovaných aut u chalupy. Zvláštní povolení lze získat k výjezdu nad tyto 3 ks. Jak na to dotazem na olt@volny.cz  V zimě se silnice neudržuje a pak nastupuje lidská síla cca 3 km pěšky stále do kopce. (Parkovat v zimě lze v Úpě před hasičárnou za 40,- Kč/den, pozor mincový automat, který nevrací, takže mince přesně!) Slabší nátury se mohou domluvit a složit na skútr (Opět dotaz na olt@volny.cz ).

Cest na chalupu je několik variant podle toho zda jdeš z parkoviště, nebo od autobusu. Hlavně ale podle stavu sněhu. Na poprvé je dobré držet se zkušených.

novy-obrazek--7-.jpg

UBYTOVÁNÍ

Celkem je 44 postelí v 8 místnostech. Standard je turistický, každý pokoj je samostatně vytápěný kamny na dřevo, na kterých se také vaří. Někde je zavedena voda, někam se musí přinést z chodby v konvi. Nesmí tě překvapit suché záchody a podmínky pro větší osobní hygienu, na rovinu řečeno, jsou primitivní a základem i vrcholem je umyvadlo. Všude jsou palandy, na nich jsou nadstandardní matrace, přikrývky a polštáře s dutým vláknem. Povlečení je k dispozici za 50,- Kč s tím, že si je můžeš nechat uložené na chalupě celou sezónu do dalšího praní. Pro ochranu matrací zakazujeme používání spacáků, protože by se stejně muselo natahovat prostěradlo a polštář. Variantou je přinést si vlastní kompletní povlečení. Na větších pokojích nehrozí soukromí, což je jeden z důvodů proč tam tak rádi jezdíme.

dscn0768a.jpg

STRAVOVÁNÍ

Je individuální, k dispozici jsou dvě lednice vč. mrazáků, mikrovlnná trouba, peče se v troubě v kamnech na cimře, nebo v el. sporáku na pokoji č.1. Veškeré nádobí a náčiní je na pokojích. Voda na chalupě je pitná po převaření. Většina přinesených potravin se ukládá v kvelbu – původním kamenném sklípku. Na celodenních výletech lze zařadit do programu hospodu, nejbližší asi Kolínská nebo Pardubická bouda. Pokud kdy někoho napadlo jít do hospody do Úpy, udělal to jenom jednou.

TOPENÍ

Každý si topí sám, v dřevníku jsou špalky na štípání a v průběhu pobytu nebo na konci je osazenstvo pokoje povinno doplnit dřevo vč. třísek. Pokud je někdo na chalupě dřív a ví o těch, kteří mají přijet, je dobrým zvykem mu zatopit. Proto je i účelné být v kontaktu s vedoucím chalupy a upřesnit čas příchodu.

dscf0006.jpg

ORGANIZACE NA CHALUPĚ

Ke každému termínu je určen vedoucí chalupy, ten je vybaven potřebnými znalostmi, klíči, formuláři i pravomocemi. Na chalupě platí řada psaných i nepsaných pravidel, která se ale řídí zdravým rozumem a není těžké se s nimi sžít. Počítej s tím, že na konci pobytu bude od tebe požadováno, aby byla cimra odevzdána nejméně tak, jak byla předána a s tím i část chalupy v rámci rajónů. Děti do 3 let v zimní sezóně (Vánoce – Velikonoce) nejsou vítány a to jak v jejich zájmu, tak i s ohledem na ostatní. Individuálně, třeba k jarním měsícům před Velikonocemi, se zle dohodnout s výborem OLT. Jedinci do 18 let musí mít sebou určeného zletilého zástupce, nebo být v rámci organizované skupiny. Na chalupu nesmí psi ani jiné domácí zvířectvo, natož osobní. Nikde v chalupě se NEKOUŘÍ. Dehťáci mají popelníček venku.

SPORTOVNÍ VYŽITÍ

V současné době jsou hlavní aktivitou běžky a pěšky, v létě na kole. Když je dostatek sněhu, je pěší chůze dál nad chalupu prakticky nemožná a nežádoucí. Sáňky a pekáče jsou na chalupě erární, ale jejich užití je vázáno na kvalitu sněhu, protože hrozí ujetí do údolí a pak jde nejen o hubu. Za páteční výšlap s ruksakem získáš odměnou to, že už jsi nahoře a často v lepším počasí než ti ubytovaní dole. Udržovanou stopu na klasiku i bruslení máš u nosu, velmi rychle se dostaneš na hřebenové partie Krkonoš. Sjezdovky nebo prkno lze také, např. v Javořím dole (bez front), v Peci nebo na Portáškách, ale počítej se zpáteční cestou nahoru na Valšovky.

dscf0027.jpg

Máme zavedeno v zájmu bezpečnosti vědět o sobě navzájem, což prakticky dnes znamená předání čísla mobilu a oznámení pravděpodobné trasy a plánovaného času příchodu vedoucímu chalupy, nebo do knihy túr. Krkonoše sice nejsou velehory, ale počasí někdy umí psí kusy i z hodiny na hodinu.

PRÁVA A POVINNOSTI ČLENŮ OLT

Člen lyžařského oddílu má přednost při přihlášení do určeného data, má skřínku na osobní věci na půdě a šráky na lyže v lyžárně. Pokud je uznán svéprávným, může být na chalupě i sám. Má levnější ubytování, ale zase vyšší příspěvky, takže se mu to vyplatí až 9. noc. Nad rámec brigádnické povinnosti v TJ mají muži od 18 let do důchodu dalších 11 hodin navíc. Je zvykem, na rozdíl od loděnice, dělat víc brigád než je povinnost. Např. za rok 2014 předepsaná povinnost byla 330 hodin, ale skutečnost je 1.814 hodin.

vlajka.jpg

OBSAZENOST CHALUPY

Lyžaři naplní celou chalupu na Vánoce, pololetky (ne jarňáky) a někdy Velikonoce podle data. Prvních 14 dní v lednu bývají na chalupě naši senioři. Zbytek roku vždy místo najdeš a vše včetně  cen a aktuálního  stavu přihlášených hledej  na www.valsovky.cz nebo dotazem na výbor OLT olt@volny.cz

podívej se na videopozvánku a podívej se fotky

LYŽ ŘIĎ

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Honza - Dohnálek

26. 11. 2014 21:32

Mám rád Vašovky a vše, co to pro mně znamená. Díky Valšo