Jdi na obsah Jdi na menu

LYŽAŘSKÁ SEZÓNA 1948 - 1949

2. 6. 2016

Už víme, že na konci roku 1946 si naši předchůdci koupili chalupu na Valšovkách a začali ji upravovat podle svých potřeb. Ale tehdy lyžování nebylo příliš rozšířené a pro vodáky byly lyže doplňkovým sportem. Lyžařský oddíl jako takový již existoval, ale hledal nové členy, nejen z řad členů v loděnici. A nebylo to žádné troškaření. Nejlépe tom vypovídá zpráva o činnosti i referát o akci v Denisově ústavu, na kterou bylo prodáno 489 vstupenek á 10,- Kčs.

V Praze dne 2.2.1949

Tělocvičná jednota „Sokol“ Braník

Věc: zpáva o činnosti lyžařského oddílu skupiny K.Č.T. Pha XV

Lyžařská sezona v r. 1948-49 byla připravována již v měsíci září několika schůzemi, kde bylo dohodnuto opětně jako loňského roku pořádati cvičení na Klárově spojené s koupáním, společenské seznamovací večírky, závod v běhu, propagovat lyžařství filmem a přednáškou a podnikati každonedělní zájezdy auty do chaty.

Za tím účelem bylo zahájeno 7.10. 48 cvičení na Klárově, které pokračuje každý čtvrtek až do konce dubna, kdy vždy od 19:00 je cvičení v místní tělocvičně a od 20:00 koupání. Účast každý týden je 70 – 80 osob, mužů i žen.

Dne 16.10. byl pořádán v loděnici večírek pro členy opět za účasti cca 70 osob. Na programu byl tanec při reprodukované hudbě, různé společenské hry a promítání lyžařských filmů. Účelu co nejbližšího seznámení nových členů bylo plně dosaženo. Vstupné vybíráno nebylo.

Dne 24.10. byl přespolní běh, který měl býti přípravou pro naše lyžaře běžce k nastávající sezoně.

Start a cíl byl v loděnici s obrátkou v Krčském lese, takže trať byla vedena ve značném výškovém rozdílu. Začátek byl v 10hod. Účast byla v kategorii mužů 35 osob, kategorie žen 2, dorost 6, žáci 5 osob. Absolutním vítězem byl br. Ptatil. Závod byl uspořádán z pověření župy K.Č.T.

Dne 26.10. bylo uspořádáno v Denisově ústavu lyžařské představení za účasti 480 osob. Na programu byla přednáška br. Dr. Jelínka o zimních olympijských hrách ve sv. Mořici a promítání lyžařských filmů. REFERÁT O AKCI: img128.pdf

Příprava na sezonu byla zakončena společenským večírkem v Aeroklubu za účasti plného obsazení 200 osob. Program byl artistický, za jazzové hudby tanec do 2 hod. I zde bylo dosaženo s plným úspěchem seznámení a přátelského sblížení všech lyžařů, členů i nečlenů, zájemců o nedělní zájezdy na hory.

Vlastní sezona byla zahájena vánočním zájezdem na hory, kterého se zúčastnilo 50 osob (19 žen) z nichž 28 osob (11 žen) bylo na chatě po celou dobu zájezdu. Vypraveny byla dva podniky. První dne 25.12.48 ráno autokar s návratem 26.12.48 večer za účasti 26 osob, druhý dne 31.12.48 s návratem 2.1.49 večer za účasti 29 osob. Ubytování uvedených 50 účastníků bylo provedeno v chatě a u místních usedlíků. Za tohoto zájezdu bylo vyzkoušeno společné stravování, které se velmi osvědčilo, takže každý den byl účastníkům k dispozici jeden úplný teplý oběd. Pro lyžaře začátečníky byl uspořádán týdenní kurs jak po stránce praktické tak i teoretické za účasti 8 sosob. Současně byl zahájen celosezonní nedělní kurs pro pokočilé, kterého se zúčastnilo 15 osob.

Tímto vánočním zahájením byly uvedeny v provoz každonedělní podniky do chaty, které pokračují každou neděli. Těší se velké oblibě, takže některou neděli musí býti vypravena dvě auta.

img125.jpg  img126.jpg

  3-nakladani.jpg5-autobus.jpg 

5-autobus.jpg  3-nakladani.jpg

FOTKY A DOKUMENTY

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář