Jdi na obsah Jdi na menu

KANOEPOLO 2014

5. 5. 2014

Kanoepolo je velmi zajímavý a zdraví prospěšný sport, nicméně v Českých zemích relativně neznámý. Kombinuje v sobě dovednostní prvky kanoistiky a míčových týmových sportů. Kořeny Českého kanoepola sahají do předlistopadové doby, kdy se sportu především věnoval Klub Vodních Sportů v Praze. V porevoluční době navázala na jeho činnost dětská organizace Bošán z Pražského Podolí. Vstupem několika sportovců s mezinárodními zkušenostmi vznikl i prostor se osamostatnit a od roku 2001 vystupovat jako neziskové občanské sdružení Česká Asociace Kanoepola. Prostory pro trénování se měnily z Pražského Podolí (do povodní v r. 2002), Koupaliště Džbán (do rekonstrukce v r. 2007) zpět na Prahu 4 do současného působiště v zátoce u bývalých ledáren vedle areálu TJ Kotva Braník. V současnosti zde fungujeme jako klub kanoepolo Praha, registrovaný na Českém Svazu Kanoistiky.

 dominika_poznan_2013.jpg

Od počátků kanoepola v Praze a České republice obecně se v aktivní činnosti vystřídaly tři generace sportovců. Současná aktivní generace za své zhruba dvanáctileté působení pozvedla české kanoepolo na mezinárodní úroveň evropského ale i celosvětového formátu. Nejen, že v době od dubna do října posíláme jednou až dvakrát do měsíce minimálně jeden tým na turnaj do zahraničí, který se nezřídka vrací s umístěním v horní polovině výsledkové listiny.

 

Někteří naši hráči hostovali v jiných než českých národních týmech nebo hostovali a hostují ve známých evropských klubech.

mnichov_2013_1.jpg

Bohužel čas je neúprosný i pro ty, kteří tomuto nádhernému sportu věnují veškerou svou energii. A tak tlačeni nejen společenskými požadavky na udržování populační křivky ale bohužel i různými zdravotními hendikepy oproti nastupující generaci, nezbývá než své zkušenosti předat dál a naplno rozvinout vše, co jsme prakticky z ničeho vybudovali.

 

První vlaštovkou novodobé historie budiž postavení kompletního reprezentačního týmu české republiky v kategorii muži pod dvacet jedna let na mistrovství světa v roce 2012. Mladý a nezkušený tým pod vedením trenéra s bohatými zkušenostmi dokázal vybojovat jediné vítězství, které prakticky rozhodlo o osudu nové vlny kanoepola v Čechách. Nadšení z úspěchu bylo natolik nakažlivé, že prakticky do měsíce po návratu se členská základna klubu zdvojnásobila a významně omladila.

 

zuza_ulm_2013.jpg

 

V roce tak 2013 v zátoce trénují na třech hřištích navíc čtyři nové týmy oproti jednomu starému jak tomu bývalo v minulých letech. Konkrétně tým U18 muži, U21 muži, U21 ženy a noví členové, kteří překonali hranici 21let.

praha_turnaj_1.jpgOd konce roku 2013 začala svou existenci i nejmladší kategorie chlapců a dívek ve věku 12-14 let. Nad vším bdí a metodicky řídí dosluhující generace čítající cca desítku stále aktivních členů. V roce 2013 na mistrovství Evropy také poprvé v dějinách startovali dvě kategorie českých sportovců. Muži pod 21 let a ženy pod 21 let. Nad tribunami také poprvé v historii zavlála česká vlajka a bylo slyšet podporující fanoušky.

 

p8180127.jpgBohužel na výkonu se v případě mužských reprezentantů projevilo celkové podcenění situace a přípravy ve srovnání s reprezentacemi Švédska, Portugalska, Maďarska či Švýcarska, které přinejmenším šlo porazit.

Ženy vybojovaly očekávané páté místo. Muži pod 21 let se tak nekvalifikovali na mistrovství světa 2014. Ženy s velkou pravděpodobností mohou počítat s možností divoké karty. Nicméně po odchodu několika svěřenkyň do vyšší kategorie je zde velký nedostatek hráček.

gopr0451.jpg

Letošní sezóna budiž ve znamení rozšíření v nejmladší kategorii, sestavení nového kvalitního týmu mužské 21. Pokud se podaří získat hráčky pro ženskou 21, tak postavit tým na mistrovství světa v září do Francie. V kategorii starších 21 let předpokládáme podobné výsledky jako v roce 2013, tedy útok na získání Polského poháru a postup na vyšší pozice v evropském klubovém mistrovství.

Klub Kanoepolo Praha stále nabírá nové členy ve věku od 12 a více let. Pro zájemce máme díky sponzorům připraveno dostatek vybavení. V zimě je možné si jednou týdně přijít zahrát do bazénu Slávia. S jakýmikoliv relevantními dotazy se prosím obraťte na zkusim@kanoepolo.cz případně na telefon 774 579 774, případně si prohlédněte stránky www.kanoepolo.cz

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář