Jdi na obsah Jdi na menu

ZVONIČKA - VALŠOVKY

28. 9. 2015

Kdo jezdí na Valšovky delší dobu ví, že se mění v čase i toto místo. Stromy rostou, sází se a kácí. Sloupy s elektrickým vedením jsou zase pryč, když kabely šly pod zem. Některé chalupy zmizely a také umí vyrůst znova. Do tohoto odlehlého místa kdysi přístupného pěšky nebo s koněm, vede silnice.

Sousední chalupu, kterou jsme si  navykli nazývat "ministerstvem", již pár let vlastní rodina Otrubova a má i nové pojmenování - Polárka. A Tomáš s Martinou přišli s nápadem oživit Valšovky zvoničkou. Podařilo se jim to uskutečnit. My jsme jim pomohli výměnou části pozemku a tak zvonička dostala i své místo.

Stavba je přes svoji objemovou drobnost nyní dominantou. Je postavena na základu řádné kamenické práce a tesařské dovednosti. Nejde si ji prohlédnout na první pohled. Architektka na nás připravila rafinované detaily měnící se změnou světla i vědomí pozorovatele. Nejde všechno ukázat a popsat, je nutné to vidět a zažít.

Určitě nikdy nebylo na Valšovkách tolik lidí než v sobotu 27.9. 2015 při slavnostním otevření. Proslovy byly krátké a věcné. S pomocí dvou filharmoniků, jednoho hudebního skladatele a Lenky Dusilové měla celá akce výsostně kulturní rámec. Víc muziky pak ještě zaznělo večer v Peci v klubu Klondike.

Záměr zdržet poutníka na cestě a přimět ho k rozhlédnutí a možná i k zastavení všednodenních myšlenek se povedl.

Podívej se na fotky