Jdi na obsah Jdi na menu

RIO BOTIČO PĚŠKY NEBO NA KOLE

15. 10. 2014

Tuto akci, kterou pořádá naše TJ, jmenovitě vodácký oddíl, stojí za to absolvovat i "na kukačku".

Startuje se pod hrází Hostivařské přehrady. Nejlepší je příchod ulicí K Jezeru přímo na hráz . Tam se dá v pohodě dojít ze stanice metra C Háje.

Před startem jsou účastníci poučeni a sanováni Jančarovou dezinfekcí. Kdo nestihl snídani, může už zde začít s občerstvováním. Je potřeba se trefit do času startu mezi 9:30 až 11:30.

Tady je asi největší atrakce – nájezd do roury. Nátok není v ose potrubí a tak některé posádky ocení vlastnosti svých helem a vyjíždějí po nich.

dscn2081.jpg    

 

 

 

 

 

 

 

 

roura.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Pak už stačí kopírovat řečiště a až k Hamru je trasa průchodná a průjezdná, i když to chce trekovou obuv a na kole se místy hodí blatníky.

Potok meandruje mnohdy i do pravého úhlu a posádky, které se nedohodnou včas, se občas snaží objet strom z obou stran najednou. Ti, kteří se nenamočili v rouře, protože ji neabsolvovali, si to teď vynahrazují i na z břehu těžko pochopitelných místech.

 

dscn2090.jpg

 

Cesta kolem Botiče se mění mezi asfaltem a vyšlapanou cestičkou v trávníku, až tě dovede do prostoru Záběhlického pralesa.

Další výživná atrakce je jez Marcela, za kterým se někteří aktéři shánějí po lékárničce. Pokud cesta dosud vypadala trochu pralesně, pak tady začíná skutečná divočina s  několika verzemi, ale platí pořád průchodnost u potoka.

dscn2085.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Jediné místo, kde se musíš odklonit od potoka trochu nelogicky je u Záběhlického zámku.

 

dscn2094.jpg

 

Ale stačí odbočit vlevo do ulice a jít podél zámecké zdi. Na jejím konci přejít přes ulici a tam začíná dnes již dobře označená cyklostezka.

 

dscn2097.jpg

 

Po několika změnách břehu tě voda dovede do areálu Hamru, kde se dá pořídit kompletní servis nedělního oběda včetně kávičky pro milostivou a zmrzky pro potěr – doporučuji.

 

dscn2098.jpg

dscn2100.jpg

 

 

Tady končí to hezké a trasu potoka lze opustit na kole přes Spořilov, nebo je nová cyklostezka do Vršovic. Pro pěší je to kousek na MHD, což platí průběžně o celé trase.

 

dscn2101.jpg

 

Pokud někdo vytrvá na kole a bude chtít dojet až k Vltavě, musí se smířit s tím, že bude občas soupeřit s auty. Zato ale bude odměněn atrakcemi u Grébovky, kde jsou také výživné stupně.

solista.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Takto strávenou neděli lze jen doporučit, protože je záruka úspěchu. Vodácké kreace nevídané, prostředí na velkoměsto nečekaně přírodní a ceny na Hamru únosné. Bude spokojená celá rodina i pes.

Luboš Bakla

P.S. Předpověď počasí je skvostná!